Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

2018 YILININ İLK MAHALLİ SULAK ALANLAR KOMİSYONU TOPLANTISINI YAPTIK.

Mart 02, 2018

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 04.04.2014 tarihinde yayımlanan 28962 Sayılı Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği çerçevesinde, Şube Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda Diyarbakır İli Mahalli Sulak Alan Komisyonu’nun 2018 yılı ilk toplantısı gerçekleşmiştir. 
    Diyarbakır Vali Yardımcısı Mesut Gazi AMBARCI’nın başkanlığını yaptığı toplantıya, Orman ve Su İşleri Diyarbakır İl Şube Müdürü Erdal SEVEN’in yanı sıra Orman ve Su İşleri XV. Bölge Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi, DSİ X. Bölge Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bismil Kaymakamlığı, Bismil Belediye Başkanlığı ve Bismil Ziraat Odası temsilcileri katılmıştır. 
    Toplantıda Şube Müdürlüğümüz mühendislerinden Gonca AKDAŞ tarafından yapılan sunumda öncelikle Sulak Alan tanımı, önemi ve yönetmelik hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sunumda, Bismil ilçesinde bulunan Ziyaret Gölü’nün konumu, büyüklüğü, mülkiyet durumu ve göldeki biyolojik çeşitlilik hakkında bilgi verilerek Ziyaret Gölü için hazırlanan Etüt Envanter Formu komisyonun değerlendirmesine sunulmuştur. 
    Komisyon üyeleri tarafından tartışılarak değerlendirilen Etüt Envanter Formu ve ekleri komisyon tarafından oy birliği ile onaylanarak, Bismil İlçe sınırları içerisinde yer alan ve Bismil-Batman yolunun 22. km.sinde bulunan 9 hektarlık Ziyaret Gölü’nin Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan olarak belirlenmesinin teklif edilmesine karar verilmiştir.
Konu hakkında açıklama yapan Diyarbakır Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Erdal SEVEN; Ankara’da toplanacak olan Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nda (USAK) değerlendirilecek olan bu karar teklifi kabul gördüğü taktirde söz konusu alanın Diyarbakır’ın ilk tescilli sulak alanı olacağını belirtti. 
    Yılda iki kez toplanacak olan Mahalli Sulak Alan Komisyonunun bir sonraki toplantısında Ziyaret Gölü Sulak Alanı’nın (USAK tarafından onaylanmış olması halinde) koruma esasları ile koruma altına alınabilecek diğer sulak alanların envanter çalışmalarına başlanacağını kaydeden SEVEN, özellikle su kuşları başta olmak üzere yaban hayvanlarının barınma, konaklama ve üreme yeri olan sulak alanların korunması ve geliştirilmesi için yapılan bu çalışmaların Diyarbakır için hayırlı olması temennisinde bulundu.