Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

3 MART DÜNYA YABAN HAYATI GÜNÜ’NÜ KUTLADIK.

Mart 07, 2018

    3 Mart, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmesi’nin (CITES) 1973 yılında imzalandığı gün olması nedeniyle özel bir önem taşıyor. Bu öneme istinaden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yaban hayatının değerini ve yaşam ağının sürdürülebilir kalkınmaya ve insanların refahına sağladığı katkıya dikkat çekmek için 3 Mart’ı Dünya Yaban Hayatı Günü ilan etmiştir. 
    Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır İl Şube Müdürü Erdal SEVEN, 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında yabani hayvan ve bitki türlerinin yaşam alanlarının gittikçe azaldığını ve bu durumun insanlığın geleceğini de tehlikeye attığını belirtti. Özellikle nesli tehlike altında olanlar başta olmak üzere yaban hayatının korunması için çalışmalar yapıldığını belirten SEVEN, avcıların sürekli kontrol edilerek kaçak avcılar hakkında yasal işlem yapıldığını, zorlu kış şartlarında doğadaki yaban hayvanları için yemleme çalışmaları yapıldığını, yazın sıcak günlerinde sahipsiz hayvanlar için su ve yem sağlandığını bildirdi. Erdal SEVEN, “Kurumumuz ve Dicle Üniversitesi işbirliği ile Dicle Üniversitesi’nde bir Yaban Hayatı Rehabilitasyon, Tedavi ve Kurtarma Merkezi kuruldu. Bundan sonra bölgedeki yaban hayvanlarının tedavi, bakım ve rehabilitasyonları bu merkezde yapılacak” dedi. 
    Dünyamızda var olan canlı türlerinin yok oluşuna dikkat çekmek, korumak ve 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü’nü topluma, özellikle geleceğin büyükleri olan çocuklara fark ettirmek amacıyla Diyarbakır Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğümüzce çeşitli etkinlikler de düzenlendi. 
    İlk olarak Kayapınar ilçesinde bulunan Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik pehlivan Ortaokulunda yaban hayatı konulu bir resim yarışması düzenlendi. Bu yarışmaya katılan öğrencilere kalem, defter ve şapka, dereceye giren öğrencilere ise kol saati, resim çantası, boya kalemi gibi hediyeler verildi. Okul yöneticilerine ve öğretmenlere de takvim ve duvar saati gibi hediyeler verildi.
 

Daha sonra Bağlar ilçesinde bulunan Ali Kuşçu İlkokulu’nda yine yaban hayatı konulu resim ve şiir yarışması düzenlenerek yarışmaya katılan tüm öğrencilere kalem ve not defteri, dereceye giren öğrencilere ise bu hediyelerin yanı sıra birer sırt çantası hediye edildi.