Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Diyarbakır'a Bir Kent Ormanı Kazandırdık...

Şubat 28, 2011

"Diyarbakır Kent Ormanı" Tesisi Çalışmaları Bitmek Üzere


      Kent Ormanı Nedir

      İster kentte, ister kırsalda yaşasın tüm insanların doğanın sesini, kuşların cıvıltısını dinlemeye, kendisiyle baş başa kalmaya veya ailesi ve sevdikleri ile güzel bir ortamda piknik yapmaya, gezmeye ihtiyacı vardır. Güzel mekânlar insanları güzel düşünmeye, iyi işler yapmaya sevk eder. Orman teşkilatınca bugüne kadar şehirlerin yakınlarında, yerleşim yeri kenarlarında bir çok orman tesis edilmiş ve insanımızın hizmetine sunulmuştur. Bu alanlar daha önceden genellikle fidan dikme mantığı ile inşa edilip yine çoğunlukla tel çit ile ihata edilerek koruma altına alınıyordu. 2004 yılından itibaren ise bu alanlar “Kent Ormanı” mantığı ile yapılmaya başlandı. Önceden yapılan yerler halkımızın istifadesine açıldı, yeni alanlar yine halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda planlandı ve hizmete sunuldu.      Diyarbakır Kent Ormanı

      Kent Ormanı Yukarıkılıçtaşı mevkiinde olup Diyarbakır il merkezine yaklaşık 4 km. mesafededir. Genel alanı 89 hektardır. (892.637 m2). Diyarbakır kent ormanı alanına yörenin iklimine uyum sağlayan boylu fidanlarla ağaçlandırma yapılmış, ilk planda 10.000 adet boylu fidan dikilmiştir. Çalışmalar devam edecektir. Diyarbakır Kent Ormanı projesinin bitirilmesi ile ilde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 0,5 m2 den 1.08 m2 ye çıkmıştır. Bu da gösteriyor ki 2008 yılı itibari ile Diyarbakır da yaşayan insanlarımızın faydalanabileceği mevcut yeşil alan 2 kat artmıştır.      Proje alanının sahip olacağı ekolojik değerler ve taşıyacağı toplumsal misyon üretilen kent ormanını planlama ve tasarım kararlarımızın temel hareket noktasını oluşturmuştur. Diyarbakır kent Ormanı Diyarbakır kenti ile Dicle Üniversitesi arasında sahip olduğu stratejik konumundan dolayı kent ve üniversitenin spor , kültür , eğlence , dinlence gibi sportif ve rekreatif odaklı buluşma noktası olacaktır.      Proje alanı içerisinde mevcut bisiklet ve yürüyüş yolları 15 km dir. Yürüyüş ve bisiklet yollarının kesiştiği göbeklerde dinlenme ve bisiklet park yerleri planlanmıştır. Alanda mevcut bulunan 3 adet doğal tepecik üzerine burçlar konumlanmış olup , yapısı itibariyle burca benzetilmişlerdir Her bir burcun bünyesinde 1 er adet kamelya ve 4 er adet kapalı piknik masası tesis edilmiştir.Proje alanında toplam 10 adet çeşme mevcuttur. Mevcut iki çok amaçlı kule proje sahasının hakim noktalarına konumlandırılmıştır.Yangın gözetlemenin yanı sıra dürbünlerle vadi izleme ve kuş gözlemleri de yapılabilecektir.      Tesis edilen gölet yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılabilecek, fidanlar sulanabilecek ve ayrıca estetik açıdan da zenginlik sağlayacaktır.      Proje sahasının uygun yerlerine konulmak üzere 86 adet piknik masası kullanılmıştır.      Kent ormanını koruyan ve gözetleyen 3 adet güvenlik kulübesi planlanmıştır. Kent ormanın hakim noktalarına seyir terasları tesis edilmiştir. Kent ormanı içinde yapılan Dicle Kır kahvesinin 120 m2 si kapalı 135m2 si açık olmak üzere toplam alanı 255 m2dir.

      Kent Ormanın farklı yerlerine 8 adet oyun grubu ve 30 adet fitness aleti yerleştirilmiştir. Spor Kompleksi yılın dört mevsimi hizmet verecek şekilde planlanmıştır.